2 Yaşındaki Kız Çocuğu Dünyanın En Genç Dâhisi Oldu!

ABD Los Angeles’ta yaşayan 2 yaşındaki Kashe Quest, dünyanın en büyük ve en üst düzey IQ topluluğu olarak bilinen Mensa kulübünün en genç üyesi oldu. Mensa topluluğunun üyeleri, standart bir IQ testinde en yüksek derece yapan insanların sadece %2’lik bir bölümünden oluşuyor.

ABD’de ortalama IQ seviyesi 98 iken 2 yaşındaki Kashe’in IQ testi sonucu 146 çıktı. Küçük dahinin annesi Sukhjit Athwal konuyla ilgili “Kashe’in inanılmaz hafızası, onun farklı olduğunun ilk göstergesiydi. Çok hızlı anlıyordu ve öğrenmekle çok ilgiliydi. Kashe daha 17-18 aylık olduğu zamanlarda alfabenin tamamını, sayıları, renkleri ve hatta şekilleri bile öğrenmişti” açıklamasında bulundu.

2 yaşındaki Kashe, ABD’deki 50 eyaletin tamamını şekil ve konumlarına kadar biliyor, işaret dilinde 50 işareti anlıyor, 100’e kadar sayabiliyor, hatta periyodik tablodaki bütün elementleri sembollerine göre ayırabiliyor.

Mensa topluluğunun müdürü Trevor Mitchell, Kashe için “Olağanüstü yeni üye! Onun aramızda olmasından ve üstün yetenekli gençlerin karşılaştığı kendine özgü zorluklarda ona ve ailesine yardım edebilmekten gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın