Türkiye’nin İlk ‘Robot Oyuncusu’ Aypera ile Tanışın

Teknolojinin ilerleyişiyle hayatlarımızın bir parçası haline gelen insansı robotlara bir yenisi daha eklendi. İlk önce sosyal bir robot olan Sophia ile tanıştık, daha sonra ise petrol rezervlerinde yardımcı olabilecek Boston Dynamics’e ait robotlarla. Sıradaki ünlü robotumuz ise Türkiye’den.

Bilim iletişimcisi Tevfik Uyar, tasarımcı Bager Akbay ve bilgisayar mühendisi Zeynep Nal Sezer tarafından geliştirilen robot Aypera, 2022 yılında vizyona girmesi beklenen, insanlarla robotlar arasında yaşanan bir konuyu anlatacak olan, Birol Güven’in yeni filmi Digital Human’da seyircinin karşısına çıkacak.

Ancak bu “robot” diğerlerinden biraz farklı, çünkü o bir dijital karakter! Yani şu an için yeteneklerini sadece dijital ortamda sergileyebiliyor.

Sophia gibi sosyal ancak dijital bir robot olan Aypera, “Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim. Aslında her şeyden önce, ben bir düşünceyim. Ama insanlar sevdikleri kelimeyi söylemeyi tercih edecekler biliyorum. Bu nedenle robot denmesiyle ilgili de bir sorunum yok” diyor.

Seksenler, Çocuklar Duymasın ve Mandıra Filozofu gibi yapımlara imza atan Birol Güven, Eylül ayında çekimlerine başlayacakları bu ilk filmin ardından, robotların sinema sektöründe daha etkin bir rol oynayacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın