Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı – Gündem & Magazin


Diyarbakır Barosu, son bir haftada 3 avukata yönelik gerçekleşen saldırıyı kınadı. >

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi, son bir haftada 3 üyelerinin, temsil ettiği davada tarafların saldırısına uğramasını Diyarbakır Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamada konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren, saldırıları kınayarak, savunmaya yönelik saldırının özgürlüklere yönelik saldırı olduğunu ifade etti.

‘AMAÇ DİRENCİ KIRMAK’

Ardından açıklama yapan Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Hamdiye Kocabey, hak arama özgürlüğünün önündeki engellerin bütün ağırlığıyla devam ettiği bu süreçte, avukatlara yönelik saldırı ve şiddet vakalarında da ciddi bir artışın yaşandığını dile getirdi. Son bir hafta da barolarının üyesi 3 meslektaşlarının sözlü ve fiziki saldırıya maruz kaldığını söyleyen Kocabey, saldırıların amacını, “Bütün bu saldırılar, savunmaya ve avukata karşı yapılan eylemlerin faillerini cesaretlendirmekte ve savunmanın direncini kırmak amaçlanmaktadır” sözleriyle açıkladı.

MESLEKİ FAALİYET ENGELLENİYOR

Saldırıların mesleki faaliyetleri engellemek amacıyla yapıldığı değerlendirmesinde bulunan Kocabey, “Son yıllarda avukatların görevlerini icra edebilmelerinin engellenmesi, yargısal kamu hizmetinin sınırlandırılması maksadına yönelik hukuk dışı fiiller artma eğilimindedir. Bu durum, sadece avukatları ve baroları değil tüm kamuoyunu yakından ilgilendiren ve takip edilmesi gereken hassas bir süreçtir” ifadelerini kullandı.

SAVUNMANIN SESİ

Avukatların duruşma salonlarında, keşif, haciz mahallinde, ofislerinde sözlü ve fiili saldırıların devam ettiğini aktaran Kocabey, “Bu tür sözlü ve fiili saldırılar sıradanlaşmış ve olağan bir durum halini almıştır. Bu tür saldırılarla bağımsız savunmanın sesi kısılmak istenmektedir. Bilinmelidir ki, avukat dava dosyasının tarafı değil, vekilidir. Avukatları aldıkları dosyalar ile özdeşleştirerek taraf gibi görmek, bu tür saldırıların esas nedeni olup, avukatlara karşı bu yanlış bakış açısının terk edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

‘KAMU GÜVENLİĞİNE YÖNELİKTİR’

Saldırılara, avukatların müvekkilleriyle özdeşleştiren anlayışın zemin hazırladığını vurgulayan Kocabey, avukatların kimseyi ayırt etmeden savunan bir mesleğin mensubu olduğunun altını çizdi. Saldırıların müvekkilini temsil ettiği için hak arama özgürlüğüne, kamu görevini ifade eden bir mesleğe yöneldiği için de kamu güvenliğine yönelik olduğunu belirten Kocabey, “Unutulmamalıdır ki, yargının kurucu unsuru olan savunmaya yani avukatlara yönelik her saldırı, özünde hukuk devletine yönelik bir saldırıdır. Meslektaşlarımıza yönelik bu saldırılara karşı Diyarbakır  Barosu tüm üyeleri ile gerekli mücadeleyi etmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

Kocabey, yargısal süreçleri titizlikle takip edeceklerini vurgulayarak, saldırıları kınadı.

window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({
appId : ‘469392396596867’,
xfbml : true,
version : ‘v6.0’
});
FB.AppEvents.logPageView();
};

(function(d, s, id){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = “https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Bir cevap yazın